Program schůzek Benjamínků

2021/22

2020/21

Naše schůzky začínají 6.10.2020 v úterý

 
Co na schůzkách děláme? 
Běháme po lese,hrajeme hry,poznáváme přírodu a sami sebe.
Když nám počasí nedovolí tak jsme v naší skautské klubovně kde vyrábíme nebo se učíme novým věcem.

2018/19

Poslední schůzka před prázdninami bude v úterý 25.června – jako obvykle půjdeme hledat poklad.

ČERVEN  2019:

Milí rodiče našich benjamínků,

příští schůzka, tj. 11.června, bude jako obvykle, ale trošku neobvyklá: děti povedou Madla a Tomáš, rodiče našeho benjamínka Rysa, a naše báječná Lasička.

Děti tak zažijí „čerstvý vítr“ ve vedení a já pevně věřím, že se schůzkou budou spokojené děti i Madla s Tomášem…. jsou to totiž rodiče, kteří mají chuť převzít vedení benjamínků v příštím roce.

Držím palce 😊

Krátce k naší výpravě:

Putovali jsme do skřítčí vesnice v lese za Kostelcem, zpět jsme si cestu prodloužili přes Bobšův pramen a sv. Gotharda. Děti vyšláply kopec jak nic, nikdo si neztěžoval na bolavé nohy – všichni byly odměněni zmrzlinou, jak bylo domluveno….pokud to zvládnou bez hlášek typu bolavé nohy a kdy už tam budeme..  Celkem jsme ušli lehce přes 5 kilometrů.

Dalším bodem programu byla střelba z luku, a to až do omrzení, protože jindy během roku se k tomuto nedostaneme. Dětem to šlo báječně, střed terče sice nikdo nezasáhl, ale počet šípů, které zabloudily mimo terč bylo na konci opravdu málo.

Večeře byla buřtová, děti si musely společnými silami připravit vše, co s tím souviselo: oheň, klacky na buřty (letos se nikdo neříznul :-)), nakrájet chleba, buřty, oloupat okurku, nanosit potřebné nádobí a pak zase vše umýt a uklidit. Děti byly tak natěšené, že i když se řeklo o mytí nádobí, děti radostně běžely ke klubovně a překřikovaly se: „já“, „já“… Přála bych vám všem to zažít!

Děti byly prostě báječné… po celou dobu!

Večer byla chvíle na společenské hry podle vlastního výběru…a v 10 večer jsme vyrazili do lesa na stezku odvahy. S dětmi jsme ji prošli za dne, cestu tedy znaly. Šlo se po světýlkách pro jedinou sladkost dne – kousek čokolády. Všichni se překonali a šli…

Ráno si všichni sami nebo s podporou kamaráda pobalili, posnídali jsme venku lahodnou jahodovou buchtu od Kebzů – DĚKUJEME – uklidili jsme společnými silami klubovnu…

Benjamínci nepřišli o pochvalu za to, v čem nás během výpravy mile překvapili (mají napsáno na plackách – ale na ty se vše nevešlo, museli jsme pracně vybrat jen jeden bod)…

Musím napsat, že zažít podobný čas s našimi benjamínky je prostě prima, nepřestávají mě udivovat, co všechno dokáží.

A nakonec zpráva pro ty, kteří neměli na výpravě své děti: rostou praváci, Bárta našel před klubovnou 7 kousků!

8.-9. 6. 2019

A ještě v rychlosti, co jsme stihli během jara:

sledování jara všemi smysly

žáby (životní cyklus, kde žijí, naše druhy)

voda – hledání vody, povídání o vodě, ochutnávání vody

…a spousta her k tomu (ze studnice zvané Lasička)

…prozkoumávání okolí, výlezy na spoustu stromů, kachnění v potoce, rýpání v zemi

…setkání se slepýšem, s nutrií, se skokanem, s ropuchou, nalezení ptačího hnízda s vejci, ochutnávání šťavelu, počítání letokruhů, sledování malých buků s čepičkou na hlavě, poslouchání strakapouda, jak tluče do stromu

…společné upovídané svačinky se sdílením dobrot

…spousta kamarádských projevů, pár neshod – vyřešených – hurá!

 

KVĚTEN  2019:

7. 5. 2019

DUBEN 2019:

30. 4. 2019

BŘEZEN  2019:

ÚNOR  2019:

19. 2. 2019

LEDEN  2019:

29. 1. 2019

PROSINEC  2018:

Ti, z vás, kteří jste z loňského roku zvyklí na pravidelný přísun informací ze schůzek se možná cítíte podinformovaní. Bohužel ani v následujících měsících to lepší nebude… Tak alespoň ve zkratce konec roku:
Schůzky nešidíme – děti nás udržují ve vysokém tempu díky temperamentu, který jim opravdu nechybí!      Začátky schůzek vytrvale trávíme venku i za tmy…a je zajímavé, jak děti při hrách naprosto bravurně zvládnou sníženou viditelnost. Jednou jsme dokonce využili tmy k létání za souhvězdími.
Jednu schůzku pro benjamínky připravily skautky – svícínky z jablek jsou vděčné, ovšem někteří opravdu překvapili originálností svého výtvoru: kdo by čekal svícen tank nebo ptáčka?
Vyráběli jsme i svícny z kostek cukru nebo spíše svítící cukřenky, což bylo též velmi zábavné…ale málokdo zvládl donést domů bez úhony.
Krásná byla poslední schůzka před Vánocemi. Protože na Háčku byly zbytky sněhu, děti toho s velkou radostí využily. Pak venku začala řádit smečka vlků a ovečky neměly šanci dožít se více než pár minut po vyběhnutí vlků z lesa (benjamínkům rozhodně rychlost, mrštnost a odhodlání nechybí!). Děkujeme tímto Julince – tatínkovi za  první hru 😊.  V klubovně nám zase nasněžilo, koulovaná byla urputná, obzvláště bitva děti versus Lasička a Kajka. A úklid sněhu urychlil mlsný koš. Třešničkou na dortu bylo zpívání koled, benjamínci jich umí tolik…a s jakou chutí zpívali!!!

18.12.2018

04.12.2018

LISTOPAD 2018:

Utekly nám 2 měsíce od první schůzky… Družina benjamínků je kompletní a musím říci, že letos je vyrovnaná.    U většiny dětí šla dopředu zpráva, že jsou generálové, akční…ale šikovní. A takoví přesně jsou…je radost s nimi pracovat pro jejich zvídavost, hravost, tvořivost…a s tím generálstvím to ve finále jde 😊.
První měsíc jsme se vzájemně poznávali – hodně jsme si hráli a užívali posledních teplých a světlých podvečerů venku.
V listopadu jsme se začali věnovat velkému tématu putování ptáků do teplých krajin – kdo musí odletět a proč, kam letí, jak vysoko letí, kdy letí, sám nebo ve skupině, nebezpečí na cestě…
Ač je brzy tma, jsme i přesto na začátku schůzky venku – pro děti bylo zpočátku nepříjemné být venku za tmy, bály se…v tomto udělaly veliký pokrok.
Minulou schůzku jsme poprvé losovali, kdo si může připravit na příští schůzku úvodní hru. Vylosovaný benjamínek může, ale nemusí, připravit nějakou hru pro všechny děti podle svého gusta. Postupně tak budou mít všichni možnost vybrat a ošéfovat první hru schůzky.

20.11.2018

ŘÍJEN  2018:

Po celý říjen jsme měli štěstí na počasí, užili jsme okolí klubovny ke hrám a tvoření, co to jen šlo. Listí, listí, listí…

23.10.2018

09.10.2018

2017/18

KVĚTEN 2018:  

21.5.2018

DUBEN 2018:  

24.4.2018

17.4.2018

10.4.2018

3.4.2018

BŘEZEN 2018:

Opravdovou radost dětem udělal sníh, který nás krátkodobě navštívil i v Kostelci. Povedlo se únorové bobování… na začátku března nasněžilo na 1 den – a zrovna v úterý. Nadílka byla mokrá, dalo se z ní vyrábět od koulí až po KOULE. Dát do pohybu KOULI Lasičky a Žirafy zaměstnalo celou partu benjamínků, jako vrchol se na ni měli všichni vyfotit. Všichni benjamínci už byli umístěni na kouli a drželi se silou vůle, zbývalo přichytit posledního…jak jsem vytáhla MT na focení, všichni popadali – každý se tedy fotil sám :-(. Pitvoření některých je záměrné, ale i tak prosím omluvte sníženou kvalitu fotografií, přeci jen byla brzy tma (což můj MT nemá při focení rád).
K první benjamínčí výpravě s názvem Březen za kamna vlezem….
Velkou událostí byla výprava s přespáním v klubovně. Děti se na balení připravovaly po 2 schůzky, vyrobily si i „kreslený tahák“, tedy doufám, že balení bylo víceméně v jejich řežii (uvítám vaši zpětnou vazbu 😊). Každopádně jsem slyšela jen jednou: „Nevím, kam mi to máma dala!“. Navíc ani po výpravě stále ještě nikdo nic nepohřešuje, což je opravdu velký úspěch – děti si sbalily opravdu jen své věci! Velkou pochvalu si děti zaslouží za odpovědné počínání s noži a škrabkami, byly VELMI ŠIKOVNÉ.  Během přípravy večeře naloupaly a nakrájely dvojnásobek zeleniny než jsme je stihli zastavit. Potěšení z řezání si užily i při vyřezávání oken, dveří a poštovních schránek do velkých krabic, které se staly jejich domečky…a zdrojem velkého veselí. Kromě stavění hnízda jsme šli, kam nás oči vedli – v lese bez listí jsme dohlédli až na zrušené koupaliště pod Svatbínem (naše curlingová dráha), Bárta našel v lese sněženky, hřiště na Svatbíně bylo svědkem různých výkonů nás všech. Veselo bylo vlastně pořád, venku i uvnitř…jen při ukládání do spacáků bylo nezvykle – a teď nemohu najít výstižné slovo, ale asi tušíte. Usnout zvládli úplně všichni, do hodiny od  zhasnutí i ti nejvytrvalejší (co jim maminka krájí před usnutím jablíčko, dává napít vody, drží je za ruku, svítí jim…). Druhý den jsme začali už v půl sedmé, posnídali výbornou darovanou bábovku (děkujeme za ni!) a pak přišlo to méně zábavné – balení a úklid. Opět velká pochvala dětem!
Ještě si dovolím 1 hlášku z večeře: „Ta polévka není moc dobrá, moc mi nechutná….není sladká.“ Co dodat? Byla to vynikající domácí bramboračka Žirafy a Lasičky, ale sladká opravdu nebyla. Tolik k naší první výpravě.
Dlouhodobé téma zimního spánku vystřídalo svěží jarní tvoření. Prvním počinem byla během naší první výpravy společná stavba velkého ptačího – benjamínčího hnízda. Musím říci, že hnízdo mám přináší radost i nadále, děti ho vzaly za své… Když na začátku schůzky před klubovnu benjamínci nejsou, je hnedle jasné, kde je hledat!
Radost přinesly i staré punčochy, děti hlásily, že vlasy už jim rostou.
Nově jsme jako témata začali losovat přezdívky benjamínků, náš program tedy bude stejně pestrý jako naše děti. První  – šelmovské – téma benjamínky prověřilo co do rychlosti, síly a plížení. Podle naměřených rychlostí jsme družinou prasat, netopýrů, krokodýlů, gibonů…ojediněle je mezi námi čmelák či veverka. Nutno říci, že jsme běhali na sněhu, takže odpich nebyl 100%. Sílu jsme vyzkoušeli přetahováním, vyhlášeny byly různé výzvy: půl na půl, děti proti vedoucím (utáhly nás!), výzvy jednotlivců… K vidění byly různé taktiky, výkony byly úctyhodné a občas nečekané! Plížení pro nový časopis BEN JÁ MÍNA sklidilo také velký úspěch. Zkuste se neslyšně plížit v šustivých zimních kalhotech a bundách!
Další téma bude rybičkové, což bude pro nás všechny obří výzva – dokážeme mlčet jako ryby? domluvíme se beze slov? jak dlouho to vydržíme? podaří se nám ulovit nějakou rybu?
Velmi oceňuji, jak se benjamínci dokáží nadchnout pro věc, dávají do svých výkonů obrovské množství energie…radosti…trpělivosti…výdrže. Jsou bezva.

20.3.2018

6.3.2018

ÚNOR 2018:

13.2.2018

6.2.2018

LEDEN 2018:

Máme za sebou měsíc leden, tedy je čas na malé ohlédnutí za ním. Po vánocích jsme měli štěstí na mini vrstvičku sněhu, děti toho využily, co to šlo – to jste jistě poznali na oblečení 😊. Klouzání ze svahu je ohromně bavilo, došlo i na honičky ve sněhu a pokus o hledání stop. Stop příliš nebylo, tedy jsme dělali naše vlastní…   Vůbec jsme si více užívali venku, i za soumraku. Schovávaná v lese za šera vyžadovala od některých benjamínku velkou statečnost, ale všichni to zvládli! Stejně tak hra „sardinky“ za soumraku měla své kouzlo, a protože se schovávalo po více dětech, hned bylo i více odvahy vydat se o chloupek dále do lesa.  Témata našich lednových setkání byla dvě. Hned po svátcích jsme vzpomínali na radost spojenou s dárky, mluvili jsme o dárcích hmotných i nehmotných…pokusili jsme se udělat někomu radost vlastnoručním pohledem (věřím, že se některým z vás podařilo dotáhnout do konce!).

Pak jsme se vrhli na krásné téma zvířátka v zimě. Víme už, co žere ježek (a jablka to nejsou) – trénujeme během svačinek. Také víme, jak se pěkně vykrmí až na dvojnásobek váhy, aby mohl celou zimu spát a na jaře se probudit štíhlý jako proutek. Mluvili jsme o skrýších veverek, dokonce jsme jim nachystali překvapení v lese. Vyprávěli jsme si o společném zimování hadů a vyzkoušeli si benjamínčí hadí klubko. To naše klubko hadů bylo velmi hlasité, otřásalo se smíchem a kupodivu ani po 10 minutách nikdo neusnul! V tématu zvířátek v zimě budeme pokračovat. 

30.1.2018

9.1.2018

Všem benjamínkům a jejich rodičům přejeme krásné svátky a už se těšíme na setkání v novém roce 2018! Hodně lásky…zdraví ať se nás drží… a máme radost i z maličkostí.
V prosinci jsme rukodělné části schůzek věnovali převážně přípravě potěšení pro někoho milého.  V benjamínčí laboratoři jsme vyráběli vodní bombu, která krásně bublá, voní… a ještě navíc pečuje olivovým olejem a himalájskou solí o koupaného. Také jsme se vrhli na přáníčka se stopami lesních zvířat, v tomto tématu bychom rádi pokračovali… snad nám zvířátka z okolí připraví nějaké pravé stopy ke zkoumání… Na poslední schůzce se nám pod stolem objevili rozesmátí dárečci, ukázalo se, že většina z nich jsou domácí mazlíčci. Po celý prosinec se nám o pohybové hry starala Lasička, která má prima her velkou zásobu. Pokaždé jsme se mohli těšit na něco nového.

PROSINEC 2017:

Na Mikuláše pro nás program připravily skautky, pod jejich vedením jsme si ozdobili jablíčka. Na konci schůzky jsme se odvážně vydali do tmy lesa za hlasem zvonečku a svitem kamínků… Našli jsme znamení čerta, anděla i Mikuláše… jistě byli na cestě za dětmi do jejich domovů… Někteří z nás museli překonat velikánský strach, byť jsme byli jen 100m od klubovny a vzájemně si pomáhali držením se za ruku.

LISTOPAD 2017:

V měsíci listopadu jsme se pod vedením Katky zaměřili na ptačí téma. Při hrách jsme se proměňovali na ptáčky, při svačinkách jsme přemýšleli o potravě pro ptáčky, snažili jsme se uložit si do hlaviček, koho můžeme na krmítku vidět. Také jsme si vyrobili „bonbonieru“ pro ptáčky.

ŘÍJEN 2017:

Měsíc říjen byl pro benjamínky dobou, kdy jsme se vzájemně poznávali, nastavili jsme si pravidla, pod vedením Žirafy jsme se věnovali tématu podzimu, užili jsme si spoustu pohybových her.
Děti si vybraly své skautské přezdívky. Kočička, Květáček, Pískomilka, Sova, Rys, Šelma, T-Rex, Prdelína, Káně, Opice a Beruška – to jsou naši datlí benjamínci 🙂

Schůzky benjamínků v 2017/2018 začínají v měsíci říjnu.

2016/17

13.6.2017
Žáby

6.6.2017
O hmyzu a o žížalách

16.5.2017
Jak si udělat sirup z omladků

2.5.2017
Dneska jsme měli motýlí téma 🙂

25.4.2017
Opylovači

4.4.2017
Detektivové
Dnes jsme se pro změnu soustředili na objevování jara při zemi. Z rostlinné říše nám neunikl podběl, violka, šťavel – ten jsme i ochutnali, mladý buk s bukvicí na hlavě, mladá přeslička, sasanky a jako vrchol všeho děti objevily devětsil !! Protože jsme se hlasitě radovali z každého nálezu, pravá zvířátka na nás nepočkala. A tak jsme hledali plyšová zvířátka. Cílem bylo říci si, co dělat, když v lese nebo na louce najdeme samotné mládě. Že vlastně vůbec nemusí být opuštěné, protože jen čeká na maminku, a nemáme na něj sahat. Výjimkou jsou zraněná mláďata, která skutečně pomoc potřebují…a ptáčata vypadlá z hnízda (ptáci nemají dobrý čich, pach člověka na mláděti jim tedy nevadí). Na závěr si každý našel vajíčko a podestýlku do svého hnízdečka, které vyrobil na předcházející schůzce. Jako bonus jsme poznali kus lesa za klubovnou odkud jsme si nové zážitky přinesli :-).
Katka

7.2.2017

Dnes jsme si ještě užili trochu ledovou klouzačku, obdivuji děti, kolik toho naběhají nahoru do toho prudkého kopce:-)

Začali jsme pracovat na společných pravidlech. Děti jednotlivé body navrhují samy, spolu je upravujeme a školáci je postupně zapisují.

Mám z dětí velkou radost:

3. – 4.2. 2017 Proběhla naše 1. výprava  Na Hromnice o hodinu více

V pátek ráno jsme si zabydleli klubovnu, kterou nám půjčily skautky a světlušky.

Protože je všude kolem bílý sníh, zpestřili jsme si den barevným modelováním. Jaro je ještě daleko za horami a tak děti většinou stavěly veselé barevné sněhuláky nebo svoje představy o svíčkách Hromničkách!

Před obědem jsme si užili honičku na cestičkách ve sněhu, sněhuláka a samozřejmě bobování:-)

Společně jsme připravili oběd…

…. a každý si po sobě řádně uklidil:

Odpoledne jsme vyrobili krásné svíčky Hromničky a honem zase na svah:-)

Děti se nemohly dočkat večera a příprav pelíšků. Ač je to jistě k nevíře, děti do ulehly do spacáčků v 19:15!!!! Ještě jsme si zazpívali, přečetli pohádku a  no a pak to do usnutí přece jen ještě chvilku trvalo:-)))

Naši první výpravu jsme si moc užili. Děti jsou báječné. V klubovně i venku vládla pohoda. Děti se dokázaly úplně samy obsloužit ve všem, co potřebovaly. Ačkoli ze začátku vypadalo nemožně, že se uspořádají na spinkání dle všech představ, nakonec si vše uspořádaly bez vnějšího zásahu ku spokojenosti všech.

Mám ze všech Benjamínků velikou radost!!!!!

Leden utekl jako voda!

Matka příroda nám nadělila bohatou sněhovou pokrývku a my si ji na schůzkách užíváme, co to jde.

Nedaleko klubovny máme prima kopec, který se dětem moc líbí!

Ve sněhu jsme se naučili pozorovat zvířecí stopy a v klubovně jsme si natiskli i stopy těch, které kolem klubovny jen tak nenajdeme.

20.12.2016

Poslední schůzku v letošním roce jsme s dětmi dostavěli Betlém.

Povídali jsme si o narození Ježíška, vyrobili vlastnoruční obaly na dárečky a společně jsme si zazpívali oblíbené vánoční koledy.

Děkujeme za úžasnou ochutnávku domácího cukroví! Se svařeným jablíčkem chutnalo báječně:-)

13.12.2016

Třetí svíčka na adventním věnci zahořela jasným plamenem. Vánoce se nezadržitelně blíží.

Další adventní příběh vyprávěl o ovečce, která Ježíškovi darovala svou vlnu. Povídali jsme si o tom, jak všichni lidé chtěli nemluvňátko obdarovat tím nejlepším, co měli. I my jsme přemýšleli, co bychom Ježíškovi mohli dát. Děti obohatily Betlém o spoustu zvířat a nakonec si moc užily výrobu dárečků pro své blízké. V dalších dnech si budou zkoušet, jaké je to udržet tajemství a překvapení:-) Bude prima, když jim s tím pomůžete!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10.12.2016

Dnes jsme se slavnostně sešli v kostele sv. Jana Křtitele.

Děti si za zpěvu adventních písní rozsvítily světélko nejen na svíci, ale určitě i ve svém srdíčku.

6.12.2016

Dnes je svátek sv. Mikuláše.

Děti toho o této významné postavě velmi mnoho vědí. Společně jsme si o Mikuláši vyprávěli a nakonec jsme si přečetli příběh z jeho dětství. Pro vzpomínku na Mikulášovo první krásné gesto a první dar jsme si ozdobili pomeranč voňavým hřebíčkem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rozsvítili jsme už druhou svíčku na adventním věnci a přečetli jsme si další adventní příběh. Do našeho Betléma přibyly všemožné rostliny.

29.11.2016

Dnes jsme rozsvítili první svíčku na adventním věnci. Abychom měli sirky vždy po ruce a aby se nám u krásného věnce nehromadily vypálené sirky, vyrobili jsme si na ně ozdobné krabičky. Odvážné děti si zkoušely sirky zapalovat a pověděli jsme si o tom, jak je oheň užitečný, ale také o tom, jak umí být silný a ničivý. Vždy je potřeba velké opatrnosti!

Přečetli jsme si první adventní příběh o putování Josefa a Marie do města Davidova. Děti společně začaly stavět Betlém a vyskládaly kamennou cestu pro Marii i Josefa.

22.11.2016

Ačkoli je teprve konec listopadu, nastal čas k přípravám na Advent. Letos je nejdelší, co může být, tak si ho pořádně užijeme:-)

Na dnešní schůzce jsme společně vyrobili krásný adventní věnec.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1.11., 8.11. a pro velký úspěch i 15.11.2016

Dny se krátí čím dál víc a venku je temná a někdy i mrazivá atmosféra.

V tyto dny jsme si připomínali postavu svatého Martina. Hráli jsme Martinskou hru, ve které děti s oblibou střídaly své role. Postupně si s chutí užily roli sv. Martina i žebráka. Nakonec si s velkým nadšením zahrály i koně:-)

Abychom se zahřáli a užili si martinskou dobu i jinými smysly, upekli jsme společně martinské rohlíčky. Nebyla to žádná legrace a děti si pocvičily svou trpělivost.

20161108_165501 20161108_170639

O upečené rohlíčky se děti podělily stejně jako Martin o svůj plášť. Pověděli jsme si o tom, jaké je to být bohatý a co to vlastně znamená. Jak se asi cítí chudák, který nemá vůbec nic.

Nakonec jsme se prošly temným večerem s rozsvícenými lucerničkami.

20161108_174850

25.10.2016

Dnes jsme si užili krásný podzimní den venku. Benjamínci sbírali javorové a platanové listy, ze kterých jsme tvořili draky a skřítčí čepičky. Uvnitř jsme se pustili do šití skřítků z vlny. Skláním se před trpělivostí a pečlivostí dětí! Šlo jim to báječně 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

18.10.2016

Jeden z posledních teplejších dnů jsme s velkou chutí strávili celý v lese. Děti vytvořily mandalu z přírodnin, sbíraly houby, zkoumaly okolí a naučily se část naší Benjamínkovské básničky.

mandala-velka

11.10.2016

Dnes jsme s dětmi vážily špatné a dobré skutky. Jeden těžký špatný hřích jsme musely vyvážit mnoha dobrými. Děti vzpomínaly, jak mohou pomáhat doma, ve škole a třeba i na táboře. Společnými silami jsme špatný skutek nakonec převážily! Skřítek Benjamínek zahájil své návštěvy u dětí.

4.10.2016

Tento den jsme si přečetli příběh Benjamínkova kamaráda skřítka Kořínka o jeho setkání s drakem, který žije pod zemí. Na podzim má největší sílu a je třeba ho vždy v tyto dny přemoci a udržet pod zemí. Hráli jsme hru, kde děti posilovaly své odhodlání a statečnost. Někdo se odvážil, někomu stačilo pozorovat z povzdálí. Z nasbíraných kaštanů si děti utkaly barevnou pavučinku, kde cvičily jemnou motoriku a také trpělivost.

20161004_170844

27.9.2016

Benjamínky vedla Jiřička, která s dětmi oslavila letošní sklizeň a bohatou úrodu. Děti připravily zeleninovou polévku, kterou na konci schůzky společně snědly. Při přípravách si připomněly téma svatého Václava, o kterém toho již děti mnoho věděly.