Co s sebou na výpravu

Střediskové výpravy se konají zhruba jednou za měsíc. Co čekat, když se řekne výprava, co připravit, s čím počítat?

Jednodenní výprava

Může se jednat o jednodenní výpravu,  kdy ráno odjíždíme/vycházíme a večer se vracíme. Děti s sebou potřebují oblečení odpovídající počasí (pláštěnka, přikrývka hlavy a KPZ se hodí vždy, pro jistotu), dobré boty (dostatečně rozšlápnuté), jídlo a pití! Samozřejmostí je batoh na záda se dvěma popruhy, bederní pás je výhodou. Děti si své věci nosí samy, už proto je dobré, aby se jim vše vešlo do batohu a ruce jim zůstaly volné – omezí se tak ztráty věcí na minimum! Pokud program výpravy vyžaduje další věci s sebou, jsou děti dopředu informovány na schůzkách, informace byste měli najít i na našich stránkách pod příslušnou akcí, případně na pozvánkách.

Vícedenní výprava

Vícedenní výpravy mohou být s jedním i více přespáními. Spí se obvykle v klubovnách na zemi, v přírodě ve stanu, na hradě … každopádně ve spacáku na vlastní karimatce či na složené dece. Počítejte tedy, že na výpravu s přespáním je třeba batoh o větším obsahu, kam se vejde nejen spacák a karimatka,ale i hygienické potřebydalší sada oblečení na převlečení – tedy na večer a na noc. Větší děti, skauti a skautky navíc pomáhají s nošením potravin pro přípravu jídla pro všechny! V batohu je třeba tedy nechat místo i na část společných zásob. Protože na vícedenních výpravách obvykle společně vaříme, je dobré nezapomenout na hrníček na čaj, ešus a příborLáhev na vodu je nezbytností i v případě vícedenní výpravy, stejně tak se hodí vzít si s sebou kapesníky a toaletní papír. Po večerní a noční život se hodí svítidlo, tedy baterka nebo čelovka.

Zvláštní pozornost věnujte obuvi. Děti bývají během výpravy celý den na nohou – pochod, hry, soutěže – je tedy nezbytné, aby měly dobré, vyšlapané boty (NE nové, nevyšlapané). Boty vždy naimpregnujte, nožky vydrží déle v suchu a pomůžete tím předejít nachlazení, plísním a puchýřům z vlhkých bot. Být den a více v mokrých botách netěší nikoho. Pokud je místem přespání klubovna či jiné ubytování, jsou vhodné nějaké přezůvky, aby v klubovnách a po chodbě (a na WC) neběhaly jen v ponožkách nebo punčocháčích. Pokud nocujeme v přírodě, na hradě či ve stanu, nahraďte bačkory náhradní obuví.

Pokud oblečení z prvního dne přes noc neuschne či je jinak nepoužitelné, nezbyde než se vracet domů ve večerní/nočním oblečení. Z tohoto důvodu nedávejte dětem na noc pyžama, ale volte všeobecně upotřebitelné oblečení, tedy tričko s dlouhým rukávem a tepláky/legíny.

Pokud jede na výpravu s přespáním někdo, kdo ještě není zkušeným harcovníkem, a ví, že mu s usínáním pomůže plyšáček, neváhejte ho přibalit s sebou 🙂 … určitě nebude jediný!

A ještě něco: K večernímu ohni se vždy užije hudební nástroj. Máte ho? Umíte na něj hrát? Nenechte ho doma, s jeho nošením se všichni rádi vystřídáme!

Kromě toho doporučujeme, aby děti měly s sebou v případě mokrého počasí nějakou plastovou tašku nebo kus igelitu, na který by mohly sednout (na pařez či kámen) a přitom si nepromočily kalhoty.

Shrnutí

Na výpravu nosíme kroj či zelené tričko se znakem (určí vůdce výpravy) a tyto skautské potřebyKPZ-ku, uzlovačku, vlčácký nebo světluščí nebo skautský zápisník, propisku a tužku nebo pastelky.

V případě finančního příspěvku, peníze budeme vybírat před odchodem na výpravu. Připravte si, prosím, přesnou částku, abychom se zbytečně nezdržovali.

Vždy věnujte zvláštní pozornost obuvi a batohu (dostatečná velikost, dobrá záda, aby ta naše záda nebolela, bederní pás), ruce musí zůstat volné!

Na výpravu sbalit pouze nezbytné věci, všichni si své věci nosí sami!

U mladšíchdětí věci na výpravu balte v tandemu rodič – dítě. Dítě musí vědět, co má s sebou a kde to v případě potřeby najde!

Cennosti nechte doma. Na výpravu není třeba ani mobilní telefon, v případě potřeby lze použít mobilní telefon vedoucího.

Není v možnostech vedoucích zodpovídat za to, že děti se z výpravy vrátí se vším, s čím odešly. Vybavení na výpravu musí být funkční, ale nemusí být drahé či módní.

Pokud Vaše dítě užívá pravideleně nějaké léky, upozorněte na to zdravotníka. Léky, které je třeba dítěti během výpravy dát, předejte zdravotníkovi pokud možno v originální krabičce, na které bude uvedeno jméno dítěte a dávkování.