Mapové značky

Existují mapy v různých měřítcích. Nepraktičtější jsou 1 : 50 000. Na těchto mapách 1cm na mapě odpovídá 500m ve skutečné krajině. Na nich najdeš pomocí turistických značek zakreslené domy, lesy, řeky, rybníky, hrady, kostely, kříže v krajině, železnice, silnice, cesty, vrstevnice  a mimo mnoha dalších věcí také turistické značené trasy. I k jejich vyznačení slouží právě turistické značky. Červenou barvu mají většinou hlavní turistické trasy, ostatní jsou značeny modře, žlutě a zeleně. Abys pochopil, co všechno je na mapě vyznačeno, prostuduj si legendu  (popis značek na okraji mapy).

Základní turistické značky:

mapové značky pro web 2

Značky se však podle vydavatelů map mohou drobně lišit:

Mapové značky

Horní okraj mapy musíš, pro správné čtení a orientaci mapy v krajině, nasměrovat vždy na sever. Zapomněl jsi buzolu? Správný směr můžeš najít i bez ní, díky lišejníkům na stromech a díky sluníčku, pokud není schované za mraky. Lišejníky totiž nejčastěji rostou na severní straně stromů, protože bývá vlhčí. A pokud jde o sluníčko, víš dobře, že vychází na východě a zapadá na západě.

Zde si můžete mapové značky vyzkoušet na turistické mapě v měřítku 1:50 000:

mapa pro web

Pochodové značky