JAK JSME SLAVILI 100 LET REPUBLIKY?

S radostí, že můžeme toto výročí slavit veřejně a ve skautských krojích.

Nejprve jsme si chtěli pořídit příležitostný skautský šátek, ale nebylo to tak jednoduché. vyrobili jej pro nás až na podzim. Nemáme jej všichni, ale aspoň ti narození ve století, kdy Československá republika vznikla.

Světlušky připravily skautskou nástěnku s tématy akcí, které se váží na účast skautů při začátcích fungování nového československého státu. A připomněly kolemjdoucím, jak vyvěšovat správně státní vlajku.

Někteří z nás navštívili interaktivní výstavu „Pošli to dál“ v poštovním muzeu v Praze o dvouměsíčním zapojení pražských skautů ve službě novému státu – jako poslů, zapisovatelek, doprovodu zajatců anebo stráží a topičů.

Neopakovatelným zážitkem byl slavnostní průvod vedený pohodovou kapelou v pátek 26. října na náměstí v Kostelci n.Č.l. Pochod byl úvodem k položení věnců k pomníku padlým v  1. světové válce a pomníku zakladatelů Československé republiky. Skautky rozdávaly a připínaly přítomným trikolory, naše světlušky, skautky, vlčata a skauti stáli čestnou stráž u pomníku.  Zhostili se tohoto úkolu  velmi dobře a svým důstojným vystupováním uctili památku všech připomínaných. Obdobně  naši skauti postáli ve stráži u pomníků ve Svatbíně a Jevanech.

 

Na závěr období oslav si světlušky při výpravě do Prahy vyzkoušely  role skautských poslů a získaly jedinečnou placku za úspěšné zvládnutí všech úkolů na trase.

I našim skautkám a skautům je  právem věnováno poděkování sestry náčelní,  Evy Měřínské:

„Uplynulý sváteční víkend mi přinesl především hrdost. Na to, že je mezi námi tolik skautů a skautek, kteří i přes deštivé počasí a sněhové vánice ochotně rozdávají úsměvy a trikolory. Na to, že služba veřejnosti je pro skauty a skautky – bez ohledu na věk – samozřejmá. Na to, že se skautští vedoucí nebojí předávat českou historii a demokratické hodnoty mladším a že má úcta k české státnosti v oddílech tak pevné místo. Proto chci všem, kteří se zapojili do oslav století republiky ze srdce poděkovat. Jste skvělí. A pevně věřím, že jste lidem dobrým příkladem a inspirací, což je dnes mimořádně důležité. Na aktivním občanství a péči o společné věci totiž bude záležet i v tom století, které je před námi. Díky!

Ivana Kašparová – Kvák