Ahoj, toto je pozvánka na lesní hru „NA SV. JIŘÍ … CESTOU (ne)SETKÁNÍ“ Vyrazit na cestu můžete kdykoliv, klidně hned. Start je v Jevanech na hrázi rybníku Ján, další info u kamene. Pozvánku můžete poslat dál, každému, komu chcete udělat radost. Leták ke stažení ZDE

Na cestě se vám bude hodit tužka na zakreslování informací do této pozvánky nebo mobilní telefon, kterým můžete informace fotit a také si potvrzovat správnou polohu podle souřadnic. Jednotlivá zastavení jsou opatřena reflexní páskou i pro noční použití (dobrou baterku a ostražitost s sebou).
Celkově je trasa dlouhá cca 3,5 km přímo lesem. Maličko delší je po přilehlých cestičkách, sjízdných pro terénní kočárek.
Při cestě vás nic zlého nečeká, pokud se o to nezasloužíte sami.
Na přelomu 3. a 4. století našeho letopočtu žil jeden římský voják. Byl velmi schopný a stal se členem osobní stráže římského císaře Diokleciána. Když císař přikázal pronásledování křesťanů, odmítl poslušnost a po dlouhém mučení byl popraven. Jeho smrt přesvědčila mnohé (včetně císařovny Alexandry) a ti přestoupili ke křesťanství.
My toho vojáka dnes známe jako svatého Jiří. Statečného rytíře, který zachránil princeznu a celé město před drakem, který si postavil hnízdo u pramene pitné vody. Svátek svatého Jiří slavíme 24. dubna. Sv. Jiří je patronem skautů a je mu zasvěcen kostel na Aldašíně.
Svatý Jiří svůj boj s nesvobodou zaplatil životem. Cesta, na kterou vás dnes zveme začíná na hrázi rybníka Jan u pamětního kamene. Ten připomíná 25. výročí Sametové revoluce, která je spjata s datem 17. listopadu dnem boje za svobodu. Získáním svobody, ale všechno teprve začíná. Je třeba se naučit se svobodou žít, nakládat s ní moudře a také ji dokázat bránit.
Vydejte se na cestu, která vede přírodou, ale určují ji body, které do ní umístil člověk. Kamenné patníky, které členily Voděradské bučiny na menší části pro usnadnění hospodaření v lese – kameny značící hranice. V klidu lesa pak můžete přemýšlet a povídat si o hranicích – hranicích zákona, hranicích slušného chování … o hranicích, které je třeba dodržovat. Ale klidně můžete přemýšlet i o hranicích jako o limitech, které bychom rádi překročili – o vlastních limitech.
Na této cestě se můžeme setkat, když v této době ne přímo fyzicky. V cíli cesty jsme začali vršit mohylu z kamenů, kterých je na místě dost. Připojte se, každý z vás přidejte kámen veliký alespoň jako vaše dlaň – ruka, kterou si v současné době nemůžeme podat. Kamenná mohyla poroste a ukáže, jak silná je naše touha po svobodě.
A doma se ještě můžete vydat po cestě sv. Jiří se speciálním hrací knihou viz odkaz:
https://www.hranostaj.cz/hra4028
Užijte si to!
Kuželíci TEJjM
Jevany, duben 2020

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *